Novinky
Od Pardubického Cyklopointu v sobotu 14. května 2016 odstartovala zahajovací jízda Cyklopecek Pardubického kraje, která byla zařazena do seriálu Tour de Labe pro všechny, pořádaného Labskou stezkou Nymburk
Video bleskově sestřihal náš cyklo-kameraman, střihač a režisér Bohoušek Prouza z Oskořínka. Děkujeme.
více..

Příští Tour de Labe proběhne v souběhu s Cyklopeckami Pardubického kraje v sobotu 14.5.2016.

Původně plánovaná vícedenní Tour de Labe se z důvodu onemocnění hlavních aktérů odkládá na září a říjen viz kalendář akcí 2016

více..
JARNÍ Tour de Labe pro všechny 12.-17. květen 2016

Na květen jsme naplánovali jízdu Tour de Labe pro všechny na trase: Vrchlabí - Hradec Králové - Pardubice - Kolín - Nymburk - Čelákovice - Brandýs n.L. / Stará Boleslav - Mělník a dále podle Vltavy: Nelahozeves - Kralupy nad Vltavou - Praha.
více..
Hradubická Tour de Labe se konala na propagaci stavby Hradubické stezky a nové mapy ALTERNATIVNÍCH TRAS MEZI HRADCEM KRÁLOVÉ A PARDUBICEMI. kterou i obdrželi všichni její účastníci.


více..
Informace o akci v Novinkách na

http://www.labskastezka.cz/cz/novinky/nvi-414-13.9.-hradubicka-tour-de-labe-a-mesto-na-kolech/
více..
Na rok 2014 připravujeme opět zajímavý program. Termíny jsou již uvedeny v kalendáři akcí 2014 na www.labskastezka.cz
více..

Zobrazit všechny novinky
Hledáme spolupracovníky

LABSKÁ STEZKA o.s. HLEDÁ SPOLUPRACOVNÍKY

z Polabí, z krajských měst na Labi, z Nymburska nebo odkudkoliv
náplň práce: práce s mapami, PC, grafika, organizační práce, administrativa, web, pořadatelství, jednání s partnery apod.

INFORMACE NA 777 55 66 90, nebo email: info@labskastezka.cz





Abilympijský zpravodaj

Česká abilympijská asociace finišuje s přípravou 19. abilympiády, která má termín 27.–28. května. Národní přehlídka pracovních i volnočasových schopností a dovedností zdravotně postižených lidí se uskuteční tradičně ve velké hale ČEZ arény.

V době uzávěrky tohoto čísla Abilympijského zpravodaje ještě nebyl znám přesný počet přihlášených. Bylo vypsáno 39 disciplín a uskuteční se ty, ve kterých budou nejméně tři přihlášení. Každý jednotlivec se mohl přihlásit do tří vybraných disciplín.

K nově vypsaným disciplínám patří výroba šperku z korálků a origami. Z původně tří navržených ukázkových disciplín – síťování, malování horkým voskem a tvorby vitráží se nakonec uskuteční pouze síťování.

K osobním záštitám hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka a primátorky Pardubic Štěpánky Fraňkové se přidal i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Generálním partnerem je Skupina ČEZ, tradičními např. Hospodářská komora ČR, K2P, JUST, Foxconn, Parexpo, Městský rozvojový fond Pardubice, ale přidávají se další, mj. Elektrárny Opatovice a Generali Pojišťovna. Letošní abilympiáda bude zároveň součástí VI. Pardubických zdravotních dnů a po oba soutěžní dny má na ni veřejnost vstup zdarma.

Pořadatelé opět odmění abilympionika roku. Speciální ocenění získá jeden z účastníků počítačových disciplín – vylosovaný jednotlivec si odveze kvalitní notebook, který věnuje firma K2P.

Zlatým hřebem doprovodného programu bude páteční koncert skupiny Čechomor, která v malé hale ČEZ arény zahraje jednak abilympionikům, ale přístup bude mít i veřejnost. Opět se počítá se závěrečným posezením v Třebosicích. Uskuteční se i celostátní výstava Abi-Reha.

Aktuální informace najdete na www.caacz.cz, případné dotazy zodpoví Alena Krpálková na abilinfo@abilympics.cz a na telefonním čísle 466 304 366. (fr)

Podél největší české řeky Labe se už několik let postupně upravuje dálková cyklotrasa Labská stezka, kterou v Německu střídá tamní dlouhodobě nejoblíbenější cyklostezka Elberadweg. Loni v září se poprvé vydala českou cyklostezku mapovat z hlediska úrovně bezbariérovosti „expedice“ Tour de Labe handicap 2010.

Oficiální start byl sice na Labské louce u symbolického pramene řeky – pramenné mísy s Labskou studánkou a kamennou zídkou se znaky všech měst na jejím toku v obou státech. (Samotný pramen je v rašeliništích na rozsáhlé vrcholové planině, doslova pár kroků od hranice s Polskem.) Vzhledem k tomu, že se jedná o území v 1. (nejpřísněji chráněné) zóně národního parku, mají tam cyklisté zakázaný vjezd, kromě pěších turistů a běžkařů sem mohou pouze vozíčkáři, a to i na speciálně upravených kolech s ručním ovládáním, tzv. handbicích.

Proto chodící členové pelotonu (na zídce zcela vpravo autor nápadu a hlavní organizátor cesty Jan Ritter ve společnosti zástupců sponzorských a partnerských subjektů) museli poslední, zhruba kilometrové mírné stoupání absolvovat z Labské boudy „po svých“.



Řeka Labe, se svými 1154 kilometry jeden z nejdelších toků Evropy, pramení v Krkonoších v nadmořské výšce 1384 metrů. Postupně protéká Královéhradeckým, Pardubickým, Středočeským a Ústeckým krajem, kde v Hřensku republiku po zhruba 358 kilometrech opouští. Po dalších 796 kilometrech se v Německu u přístavu Cuxhaven vlévá do Severního moře. Krajinu podél řeky si v obou zemích velmi oblíbili také cyklisté. U nás se původně speciálně pro ně už několik let průběžně buduje dálková Labská stezka – z Vrchlabí do Mělníka s označením „24”, odtud pokračuje pod číslem 2. Především na úseky se zpevněným povrchem se ale často vydávají také osoby s omezenou mobilitou, rodiny s malými výletníky v kočárcích, in-line bruslaři … a také vozíčkáři.

Tour de Labe handicap 2010

se jmenoval 431,75 kilometru dlouhý „pracovní výlet“, na který se loni v září vydal od pramene řeky zhruba dvacetičlenný peloton v ostře žlutých dresech vč. tří až pěti vozíčkářů na tzv. handbicích. Do pedálů šlapal i profesionální kameraman, další kamery „se vezly“ na přilbách cyklistů anebo přímo na handbicích, v autech cyklisty doprovázely televizní štáby (horní snímek). Sledování krásy krajiny ale nebylo hlavním důvodem cesty – ten spočíval v zakreslování, fotografování a filmování bariér, s nimiž se v devíti etapách cyklističtí „průzkumníci” setkali. V jejich poznámkách se jich po dojezdu do Děčína objevily plné tři desítky.

V určitém smyslu slova je bariérou cyklotrasy vlastně samotná řeka, resp. přejezdy z jednoho břehu na druhý, často s vysokým a strmým schodištěm. Patří k nim i její oficiální začátek – úvodní značení je ve Vrchlabí u vlakového nádraží, tj. nějakých 20 kilometrů od pramene. Nejčastějším typem bariéry ve všech čtyřech krajích byly úseky po frekventovaných komunikacích, z hlediska nebezpečnosti vyhodnocené za jednoznačně nejpodstatnější. Častými překážkami byly nevyhovující obrubníky, nezpevněné úseky (tedy za mokra obtížné sjízdné), podchody pod železničními tratěmi, našla se dokonce i špatně značená místa nebo cestička končící v kopřivách. V několika případech už účastníci jízdy doporučili způsob nápravy.

Různé formy propagace
„Pracovní cestu za objevováním bariér na cyklostezce podél Labe” uspořádalo občanské sdružení Labská stezka za podpory významného výrobce zdravotních pomůcek a některých krajů a měst, jimiž řeka protéká. Prestiž akce vzrostla převzetím záštity několika osobnostmi, mj. ministrem dopravy Vítem Bártou a Václavem Krásou, předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

Zajímavým propagačním materiálem je nástěnný měsíční kalendář s obrázky z průběhu cesty a informacemi o zjištěných bariérách. Koncem roku byl vydán atlas Labská stezka v Královéhradeckém kraji, a to ve třech jazykových mutacích (česky, německy a anglicky). Obsahuje podrobné mapy v měřítku 1:60 000, vozíčkáři v něm najdou důležité informace o kvalitě a stavu povrchů nebo výčet sportovních, kulturních apod. zařízení s bezbariérovým přístupem, nechybějí ani ilustrační fotografie typických míst na trase. Na základě pověření vedení Klubu českých turistů vytvoří jeho autoři jakousi edici obsahující i další kraje.

Články o akci otiskla různá regionální, celostátní i odborná periodika, závěry převzala Česká tisková kancelář. Do zpravodajství informaci zařadila televizní i rozhlasová vysílání. Z mnoha hodin filmového materiálu vznikl dokument, který si svoji premiéru odbyl v divadle v Nymburku. Ve stejném městě se také konal koncert „Hudbou proti bariérám“, v jehož průběhu podepisovaly osobnosti memorandum za odstranění zjištěných bariér. Do povědomí široké veřejnosti se akce dostala také např. díky několika veletrhům cestovního ruchu u nás a v Německu.
Nejucelenější informace včetně bohaté fotodokumentace a map jsou ale k dispozici na webech www.labskastezka.cz a www.tourdelabe.cz.
V loňském memorandu mj. stálo: „Podporujeme aktivity směřující k vyhledání bariér na Labské stezce a budeme v rámci svých možností působit na jejich odstranění. Zveme ke konstruktivní spolupráci všechny subjekty na Labské stezce s cílem dokončení Labské stezky od pramene k moři bez bariér.“
Akce se chystá také letos, opět v září – od 17. do 25. Protože její zatímní název je „Tour de Labe family aneb Labská stezka pro všechny“, hodlají organizátoři vyzvat k účasti také seniory, děti i celé rodiny.
(mk)
Abilympijský zpravodaj únor 2011