Novinky
Od Pardubického Cyklopointu v sobotu 14. května 2016 odstartovala zahajovací jízda Cyklopecek Pardubického kraje, která byla zařazena do seriálu Tour de Labe pro všechny, pořádaného Labskou stezkou Nymburk
Video bleskově sestřihal náš cyklo-kameraman, střihač a režisér Bohoušek Prouza z Oskořínka. Děkujeme.
více..

Příští Tour de Labe proběhne v souběhu s Cyklopeckami Pardubického kraje v sobotu 14.5.2016.

Původně plánovaná vícedenní Tour de Labe se z důvodu onemocnění hlavních aktérů odkládá na září a říjen viz  kalendář akcí 2016

více..
JARNÍ Tour de Labe pro všechny 12.-17. květen 2016 

Na květen jsme naplánovali jízdu Tour de Labe pro všechny na trase: Vrchlabí - Hradec Králové - Pardubice - Kolín - Nymburk - Čelákovice - Brandýs n.L. / Stará Boleslav - Mělník a dále podle Vltavy: Nelahozeves - Kralupy nad Vltavou - Praha.
více..
Hradubická Tour de Labe se konala na propagaci stavby Hradubické stezky a nové mapy ALTERNATIVNÍCH TRAS MEZI HRADCEM KRÁLOVÉ A PARDUBICEMI. kterou i obdrželi všichni její účastníci.


více..
Informace o akci v Novinkách na

http://www.labskastezka.cz/cz/novinky/nvi-414-13.9.-hradubicka-tour-de-labe-a-mesto-na-kolech/
více..
Na rok 2014 připravujeme opět zajímavý program. Termíny jsou již uvedeny v kalendáři akcí 2014 na www.labskastezka.cz
více..

Zobrazit všechny novinky
Hledáme spolupracovníky

LABSKÁ STEZKA o.s. HLEDÁ SPOLUPRACOVNÍKY

z Polabí, z krajských měst na Labi, z Nymburska nebo odkudkoliv
náplň práce: práce s mapami, PC, grafika, organizační práce, administrativa, web, pořadatelství, jednání s partnery apod.

INFORMACE NA 777 55 66 90, nebo email: info@labskastezka.cz

Tisková zpráva ze srpnovych etap

přidáno dne: 7. 8. 2012

Počasí a nálada 50 účastníků skvělé-přidávali se starostové i handicapovaní-krásná místa a úžasná setkání,

 

TISKOVA ZPRÁVA ze  6.8.2012

 

seriál: Tour de Labe pro všechny 2012 - srpen

________________________________________________________________________

První srpnový víkend byl již třetím víkendem v letošním seriálu cyklojízd Tour de Labe pro všechny 2012

 

LETOŠNÍ HISTORIE

 

V sobotu 2. června proběhla hvězdicová jízda s večírkem na Labské boudě a v neděli 3.6. etapa “Hlavně z kopce do Hradce”, kdy celý peloton dojel 100 km z hřebenů Krkonoš od pramene Labe a ze Zlatého návrší na stadion „U lízátek“ do Hradce Králové.

V červenci 6.-7. jsme pokračovali sobotním startem od hlavního nádraží v Hradci Králové a jeli přes Kunětickou horu (někteří odtud parníkem Arnošt) do Pardubic a všichni kolmo do Lázní Bohdaneč. V neděli jsme pokračovali podél Opatovického kanálu do campu Buňkov, hřebčína v Kladrubech n/L  přes Týnec n/L, Kolín, Velký Osek a Libici n/C do Poděbrad.

O víkendu  4. a 5. srpna. proběhlo pokračování seriálu: Poděbrady – Brandýs n/L - Štětí.

Sobota 4.8. od krále Jiřího – po stopách Bohumila Hrabala – do zámku v Brandýse n/L.

 

PODĚBRADY

V sobotu 4.8. se na start pod sochu krále Jiřího na Poděbradské náměstí dostavilo okolo 40 cyklistů. Početná skupina SK CYKLOTOUR   dorazila vlakem z Ústí n/L, nechyběl tradičně ani redaktor Rádia Jizera Pepa Podolák a veterán Tour de Labe Karel Winter z Rumburka. Pátou etapu společně odstartovali pan senátor a náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Ing. Josef Táborský a s ním i místostarosta Poděbrad Mgr. Ivan Uhlíř.

 

NYMBURK

 

Po nejfrekventovanějším úseku Labské cyklostezky jsme záhy dojeli k přístavu s typickým panoramatem Nymburských hradeb s kostelem sv. Jiljí, kde nás tradičně přivítal náměstek hejtmana Středočeského kraje ing. Miloš Petera. Ten je i starostou města Nymburka, které se jako první může pochlubit dokončenou cyklostezkou po obou březích Labe. Cyklisté měli možnost prohlédnout si náměstí a zastavit se v Infocentru vedle renesanční radnice.

Po tzv. “kamenném mostě“ jsme z parkoviště “pod Eliškou” přejeli na levý břeh Labe a kolem restaurace U kocoura a Žofína dojeli k Hrabalově vile s posezením U tří koček.

V červnu 2006 jsme zde slavnostně pokřtili Hrabalovu stezku a po ní jsme pokračovali kolem infopanelu o nymburském pivovaru, kde vaří zlatavý mok Postřižinské, dál po cestách, kudy do Kerska rád chodil slavný spisovatel. Peloton vydatně posílila skupina nymburských cyklistů a příznivců Labské stezky i zástupci sponzorské firmy Partners. Stále po asfaltové cyklostezce jsme po cyklotrase č. 019 dojeli až k říčce zvané Výrovka.

 

PÍSTY a SADSKÁ

 

Následně jsme projeli “letovisko šetrných” Písty a přes borový les jsme dorazili ke stylovému hotelu Modrá hvězda v Sadské , kde nás přivítala starostka PaedDr. Cecílie Pajkrtová.

Dozvěděli jsme se hodně o Sadské, historii hotelu a číšníku Vaníčkovi, který byl inspirací a literární předlohou pro román “Obsluhoval jsem anglického krále”. Na manžele Vaníčkovy, kteří v hotelu působili celých 40 let, zavzpomínala pamětnice paní Bartáková.

Pan Jaroslav Vrána, který vydrancovaný hotel zachránil před likvidací, seznámil všechny s historií hotelu, včetně častých návštěv pana Hrabala i se současnou ekonomickou realitou.

 

HRADIŠTKO A KERSKO

 

Další cesta vedla přes hřbitov v Hradištku s hrobem rodiny Hrabalovy do Ateliéru Kuba v Kersku s nádhernou keramikou a výstavou návrhů džbánů významných osobností.

Na sousední restauraci Hájenka Kersko cyklisté ochutnali legendární “kančí se šípkovou nebo zelím” a Postřižinské pivo. Kolem pramene minerální vody a Hrabalovy chaty jsme doputovali do Přerova nad Labem, kde někteří navštívili skanzen, ale hlavním tématem bylo MOTO VELO MUZEUM pana Moravce, kde nás uchvátilo poutavé vyprávění paní Moravcové, motocyklové závodnice a dcery zakladatele sbírky pana Jaroslava Vavříka.

Bylo po vydatných deštích a většina zvolila v této části variantu po vedlejších asfaltových silnicích před přírodním povrchem cest podle řeky Labe, kde bylo riziko bláta a kaluží.

 

ČELÁKOVICE

 

Čelákovicích proběhla krátká exkurze na tvrz, ve které je expozice místního muzea a v 16:00 setkání s panem starostou Ing. Josefem Pátkem, který představil právě dokončenou úpravu čelákovického náměstí, informoval o plánech s  budováním Labské stezky v okolí Čelákovic a sdělil také dobrou zprávu pro všechny o tom, že do roka by měla v Čelákovicích stát nová bezbariérová lávka přes Labe. Tu ocení všichni ti, kteří doposud museli překonávat vysoké dvouramenné schodiště na zdymadle anebo plynovou lávku se schodištěm na straně u Káraného.

Lázně Toušeň a občerstvení u bývalého přívozu

Přes Lázně Toušeň dorazili účastníci k občerstvení Martina Pulkrábka: Říční lázně - Nová veslovka na kraji Brandýsa nad Labem, kde se „léčí pohledem na řeku“.

BRANDÝS NAD LABEM a GRILOVAČKA RÁDIA JIZERA NA ZÁMKU

Po příjezdu se účastníci cyklojízdy sešli na zámku v Brandýse nad Labem, kde byli přivítáni místostarostkou Mgr. Ninou Novákovou. Cyklojízdy se zúčastnila také manažerka společnosti Partners Financial Services Bc.Lenka Černá, která slavnostně předala benefiční šek na podporu projektu  „Labská cyklotrasa - od pramene k moři napříč Evropou - bez bariér“, kterou převzal za Občanské sdružení Labská stezka Ing. Arch. Jan Ritter.

Do arkád nádvoří impozantního zámku s renesančními sgrafity se dostavila i milá delegace klientů a personálu Vyššího Hrádku - brandýského poskytovatele sociálních služeb se speciálním „paralelním“ dvoukolem. Rádio Jizera na počest jízdy Tour de Labe pro všechny uspořádalo „grilovačku“, při níž se slavily i dvoje „ústecké“ kulatiny. Rychlostní rekord této etapy vytvořili Honza Fousek a Michal Jára alias SLUNCE, kteří zvládli trasu za cca 2 hodiny. Startovali z Nymburka okolo 17 hodiny a na zámek do Brandýsa nad Labem dojeli okolo 19. jízdou převážně po březích Labe, aby se s námi vyfotografovali a vydali se na zpáteční cestu ještě za světla.

Bylo co jíst a pít, nechyběla kytara, zapěl sbor cyklistů a zazněly časem prověřené songy.

Když kastelán zámku zazvonil klíči, přesunuli se všichni k dokončení oslavy do zahrádky u pizzerie  a nakonec na noclehy do koleje a penzionů.  

_______________________________________________________________________

 

Neděle 5.8. - Start ze Staré Boleslavi

 

Od sv. Václava - kolem soutoku - krajem praotce Čecha - k loupežníku Štětkovi

 

STARÁ BOLESLAV

 

V neděli byl sraz všech na zbrusu novém mostě přes Labe den před jeho slavnostním otevřením. Uspořádali jsme jako předpremiéru malou zatěžkávací zkoušku vyhlídkové plošiny při fotografování a vyslechli si informaci o plánech „decentralizace“ a vystěhování klientů Vyššího Hrádku do rekonstruovaných objektů rodinného typu. Spolu s duševně handicapovanými přejeli všichni přes most ke kostelu sv. Václava ve Staré Boleslavi. Unikátním zážitkem celé neděle a víkendu byl zasvěcený a erudovaný výklad k historii kostela sv. Václava a baziliky sv. Kosmy a Damiána a Klimenta podaný odborníkem nejpovolanějším: místostarostkou paní Mgr. Ninou Novákovou. Prohlídka impozantního kostela u duchovního centra naší země byla zakončená společným sborovým zpěvem písně : „Svatý Václave, vévodo české země, nedej zahynouti nám i budoucím“. Chorál v nádherné románské podzemní sloupové síni s domnělou bývalou hrobkou sv. Václava byl pro všechny zúčastněné nezapomenutelným zážitkem

 

PŘES  KOSTELEC  DO  LOBKOVIC  A  NERATOVIC

Spolu se starostkou Neratovic Mgr. Lenkou Mrzílkovou a místostarostou Ing. Tomášem Hrodkem se většina vydala zpátky přes most na levý břeh do Brandýsa n/L a po nové cyklostezce přes Kostelec n/L k Lobkovickému zámku na břehu řeky Labe. V něm žil a sepsal Dějiny národa českého František Palacký. Po krátké zastávce u neudržovaného a opuštěného objektu všichni dojeli i na hřbitov k hrobce spisovatele. Zde proběhlo i setkání s místními handicapovanými

Vzorovou svačinku před další jízdou účastníkům Tour de Labe připravila neratovická Restaurace Oskar v Ruské ulici. Děkujeme.

MĚLNÍK

Další cesta vedla přes most na pravý břeh a dále do Mělníka , kde nás nad soutokem Labe a Vltavy přivítal v dokonalém a reprezentačním oblečení starosta města MVDr. Ctirad Mikeš. Ten v doprovodu redaktorů regionálního tisku a Rádia Jizera všechny srdečně přivítal, pozdravil a nastínil stav příprav a budoucnost Labské stezky v Mělníku.

Během polední pauzy se někteří kochali pohledem z věže kostela sv. Petra a Pavla, jiní navštívili Infocentrum a současně se v letním žáru (31 st. C) ochladili v mělnickém podzemí (13,8 st C), kde je k vidění historická studna pod náměstím. Většina provedla průzkum úrovně místních pohostinství.

Sraz byl v 15:00 na náměstí, kde se peloton rozdělil, větší část zamířila na levý břeh a novou stezku přes Dolní Beřkovice (koupání u písečných jezer) a Horní Počáply do Hněvic.

Úzká skupina, těch, kteří novou levobřežní stezku několikrát projeli, dala přednost speciální trase po pravém břehu, kterou nás p.Přemysl Janšto a Radek Kulhánek, pracovníci Štětského městského úřadu sami připravili. Ti také čekali na Liběchově, aby nás provedli kolem skalních sochařských výtvorů Václava Levého (1820-1870), zakladatele moderního českého sochařství, přes Brocno do Chcebuzi známé natáčením filmu Lidice. Trasu po přírodních cestách vhodných pouze pro horská kola jsme zakončili návštěvou židovského hřbitova v Radouni.

ŠTĚTÍ

V půl šesté nás přivítal na radnici centra mikroregionu Štětsko ve Štětí   starosta Mgr. Tomáš Ryšánek s „osobní stráží“ - Loupežníkem Štětkou. Symbolický přípitek šampaňským, podpisem Memoranda na podporu Labské stezky bez bariér a fotografováním v obřadní síni skončil úspěšně třetí víkend z pěti -  seriálu Tour de Labe.

za Labskou stezku: Jan Ritter, Jirka Čenda Čenovský, Vendula Horváthová